Jak wybrać dobry stelaż elastyczny do łóżka?
Mało kto wie, że nigdy nie powinno się spać na materacu bez stelaża. Dlaczego to takie ważne? Jakie są rodzaje stelaży i jak wybrać ten jeden idealny dla siebie? Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się, jak dzielimy stelaże, jak wybrać odpowiedni model i w końcu jak dobrze się wyspać!
 
Stelaż, materac czy łóżko – co ważniejsze?

Stelaż do łóżka jest równie ważny, co materac lub łóżko. Bez niego nie zdołasz w 100% wykorzystać potencjału sypialni ani nie osiągniesz odpowiednich warunków do regeneracji organizmu. Dobry stelaż musi być przede wszystkim elastyczny i wytrzymały. W trakcie snu ludzkie ciało nieustannie naciska swoim ciężarem na materac.

Stelaż odbiera te drgania i amortyzuje materac, zapewniając mu tym samym wytrzymałość i dłuższą żywotność, bo materac nie jest przyciskany do podłogi ani zgniatany. Materac ‘pracuje’ na stelażu, który elastycznie reaguje na każdą zmianę pozycji i w ten sposób umożliwia zdrowe podparcie dla ciała i kręgosłupa.

Po co w łóżku stelaż elastyczny?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że w trakcie snu nasz organizm schładza się poprzez obniżenie temperatury. W efekcie ciało podczas odpoczynku wydziela wilgoć, która musi zostać odprowadzona, w przeciwnym razie wniknie w strukturę materaca.

Zastosowanie stelaża umożliwia swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu wilgoć nie gromadzi się w materacu. Z czasem w takim niewietrzonym materacu mogą zacząć się rozwijać bakterie, roztocza, grzyby czy pleśń, dlatego dobry stelaż jest konieczny.

Stelaż brzozowy czy bukowy?

Stelaż brzozowy to dobry wybór dla lekkiej i szczupłej osoby, pod pojedynczy i niezbyt ciężki materac albo do pokoju dziecięcego. Stelaż bukowy jest bardziej wytrzymały i będzie dobrym wyborem dla osób cięższych, dla par chcących spać razem albo pod wysoki i ciężki materac.

Nasza marka oferuje nowoczesne stelaże bukowe o dużym zagęszczeniu listew, z elastycznymi uchwytami do mocowania, co pozwala zniwelować tzw. ‘martwą strefę’ czyli miejsce na łączeniu stelaża, gdzie nie ma odpowiedniej amortyzacji. Jeśli szukasz najwyższej jakości i wytrzymałości, wybierz solidny stelaż bukowy z dużą ilością drewnianych listew.

Stelaże regulowane i bez regulacji

Stelaże można także podzielić na modele z opcją regulacji oraz bez regulacji. Stelaże regulowane są mniej popularne, bo są droższe i nie nadają się pod niektóre materace, na przykład ze sprężynami kieszeniowymi. Jednak to właśnie stelaże regulowane pozwalają osiągnąć nieporównywalnie większy komfort i wygodę. Taki stelaż może być regulowany ręcznie lub elektrycznie (za pomocą pilota lub aplikacji w telefonie) i pozwala na wybranie dla siebie optymalnej pozycji.

Można na przykład podnieść nogi, co pozwala odpocząć po ciężkim dniu, albo unieść oparcie i przyjąć pozycję półsiedzącą, która jest bardzo wygodna do czytania czy oglądania filmu. Stelaże regulowane to genialny wybór dla osoby, która lubi albo musi spędzać w łóżku dużo czasu.

Stelaże do pojemników
Nasza firma oferuje także praktyczne i funkcjonalne stelaże do pojemników. Są przystosowane do łóżek z miejscem do przechowywania pościeli. Dzięki wygodnemu systemowi montażu podnoszenie stelaża nie wymaga siły. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza do niewielkich sypialni, gdzie ilość miejsca jest ograniczona. Stelaż do pojemnika przydaje się też w sytuacji, gdy mamy w mieszkaniu mało mebli i każda przestrzeń do przechowywania jest na wagę złota.
 
Stelaże z regulacją twardości w odcinku lędźwiowym
M&K foam oferuje różnego typu elastyczne stelaże. Oprócz tradycyjnych stelaży regulowanych i bez regulacji, można u nas znaleźć także specjalne modele z opcją regulacji twardości tylko w odcinku lędźwiowym. Jest to nieco inny rodzaj stelaża, niż te regulowane w całości, bo tutaj zmiana dotyczy tylko jednego odcinka. W miejscu, gdzie zwykle spoczywają lędźwia stelaż ma kilka podwójnych listew drewnianych, które wyposażone są w uchwyty do regulacji stopnia twardości. Można zwiększyć twardość odcinka lędźwiowego w stelażu za pomocą pociągnięcia uchwytów do zewnątrz. W ten sposób stelaż będzie bardziej twardy i ‘sztywny’ w odcinku lędźwiowym, co może znacząco poprawić wygodę i funkcjonalność całego mechanizmu. Jeśli natomiast stelaż w odcinku lędźwiowym okaże się zbyt twardy, to można to łatwo wyregulować poprzez skierowanie uchwytów do środka, czyli w stronę materaca. Stelaż z regulacją twardości w odcinku lędźwiowym to dobry wybór dla osób, które bardzo lubią spać na boku.
Kilka porad o stelażach M&K foam Koło (dla zaawansowanych i dociekliwych):
  • Listwy łóżka podtrzymujące stelaż muszą mieć szerokość min. 3 cm po każdej stronie, aby stelaż się nie zapadł.
  • Stelaż musi być o min. 1 cm węższy i 4cm krótszy niż światło łóżka.
  • W łóżkach z listwą środkową można zastosować jeden stelaż podwójny albo dwa mniejsze.
  • Stelaże TWINPACK, UNO, FLEX 3P, FLEX 3P BASIC o szerokości powyżej 100 cm mają listwę środkową – wzdłużną. Pozwala to na zastosowanie dwóch rzędów listew w jednym stelażu.
  • Pod duże materace polecamy zwłaszcza stelaże FAVORIT, PRIMAFLEX i TRIOFLEX z eliminacją martwej strefy.